LM Surfer ile Online Eğitim Türlerini Keşfedin

Çağımızda eğitim, tek bir tür ile gerçekleşmemektedir. Özellike online eğitim olanaklarının sıklıkla tercih edildiği 2020 ve sonrasında insanlar, eğitim almak için evinden çıkmamayı tercih etmeye başladı.

Çağımızda eğitim, tek bir tür ile gerçekleşmemektedir. Özellike online eğitim olanaklarının sıklıkla tercih edildiği 2020 ve sonrasında insanlar, eğitim almak için evinden çıkmamayı tercih etmeye başladı. Bu noktada, uzun süredir alternatif programlar kullanılmaktaydı ancak bu platformar online eğitimler için özel olarak geliştirilmemesi nedeniyle ihtiyaçlara gerçekten yeterli karşılık vermemekteydi. Bu nedenle, insanlığın bu konudaki ihtiyacını gidermek amacıyla bir inovasyon yoluna gidildi: LM Surfer! LM Surfer içerisinde yer alan sistem, eğitimler ve araç kitleri sayesinde öğrencilerin dikkati dağılmadan gerekli işlemleri yapabiliyor. Ayrıca, eğitmenler için de kompleks ara yüzler yerine kullanıcı dostu bir platform imkanı sunuyor. Peki LM Surfer ile online eğitime dair türleri keşfetmeye ne dersiniz? İşte çağımızın en büyük imkanlarından birisi, online eğitim hakkında her şey!

Online Eğitim Türleri Nelerdir?

 

Online eğitim, kendi başına oldukça geniş bir kapsamdadır. Online eğitim dediğimiz zaman akla ilk olarak günümüz öğrencilerinin sıklıkla kullandığı canlı dersler gelir. Canlı derslerde öğrenciler ve öğretmen, belirli bir tarih ve saatte bir araya gelir. Öğretmen canlı bağlantı kurarak dersini anlatır. Öğrenciler de eş zamanlı olarak etkileşim kurabilmektedir. Bunun yanında, asenkron dediğimiz eş zamanlı olmayan dersler de vardır. Ayrıca, online seminerler olan webinarlar, e-kitap ve ders materyalleri de mevcuttur. Bununla birlikte, yazılı eğitimler ile canlı bir eğitmen ihtiyacı olmadan da kurs alabilirsiniz. MOOC olmak üzere kısalttığımız massive open online course kursları da çevrimiçi kurslardır. Ayrıca, online olarak randevulu eğitim seçenekleri de vardır. Bunnla birlikte, quiz, testler ve ödevler de online eğitimde değerlendirme ve ölçme araçları olarak ön plana çıkmaktadır. Peki tüm bu online eğitim türleri arasında en etkili olanlar hangileri? İşte online eğitim türleri hakkında detaylı bilgileri sizin için derledik…

Canlı Dersler

Canlı dersler, en çok tercih edilen online eğitim seçeneklerinden birisidir. Canlı dersler esnasında ortak bir dijital ders platformu kullanılmalıdır. Bu platformda dersin eğitmeni ve dersi alan öğrenciler bir araya gelir. Senkron olarak işleyen canlı derslerde öğrenciler eğitmene soru sorabilir. Etkileşim halinde kalarak çeşitli aktivitelere katılım gösterebilir. Canlı dersler, okul eğitimleri uzaktan eğitime çevirildiğinde yapılan derslerdir ve saatleri bellidir. Bazı canlı dersleri sonradan izlemek sistem bağlı olarak mümkün iken bazı dersler bir daha izlenememektedir. Bu ders formatı, video konferans araçları yardımı ile de gerçekleşebilir. Ancak vakit kaybetmemek adına ders işlemek için elverişli bir platformdan yardım almak gerekmektedir.

Asenkron dersler

Asenkron dersler ise isminden de anlayabileceğimiz üzere senkron olmayan derslerdir. Senkron olmayan ders, eş zamanlı olarak işlenmeyen ders demektir. Yani, dersin eğitmeni gerekli materyalleri sisteme yükler ve ders anlatırken kayıt alır. Öğrenci ise, kendi müsait olduğu ve istediği gün ve saatte ders içeriklerini görüntüler. Böylece, herkes kendi müsait zamanında eğitim için üzerine düşen sorumluluğu tamamlamış olur. Bu formatta e kitaplar, videolar, ses dosyaları ve ödevler yüklenerek teslim edilebilir. Asenkron bir dersin eğitmeni, ilerleyen haftalara yönelik ödevler vererek zaman kısıtı koyabilir. Yine de esneklik sağlıyor oluşu bakımından asenkron dersler verimli online eğitim türleridir.

Webinar (Web seminerleri)

Webinarlar ise web seminerleri olarak geçmektedir. Webinarlar, yüz yüze yapılan seminerlerin bir araya gelmeden online olarak yapılmasını içerir. Eğitmen ve dinleyiciler, ortak bir video konferans ve ekran paylaşım platformunda bir araya gelerek webinar düzenleyebilir. Web seminerlerinde ortak ve belirli bir konu konuşulur. Hedef kitle de bu konu ile ilgisi olan kişilerdir. Eğitmen, bu konu üzerine bir sunum yapar. Sonrasında ise soru cevap oturumu düzenleyerek soruları yanıtlar. Webinarların sonunda sertifika almak mümkündür. Webinarlar, senkron biçimde çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir.

E-kitaplar

E-kitaplar da bu noktada önemli online eğitim materyalleridir ve aynı zamanda bir online eğitim türü olarak geçmektedir. Çünkü, yalnızca bir kitap hazırlayarak da eğitim vermek mümkündür. Bir eğitmenin hazırladığı nitelikli bir kitap, bir konuyu derinlemesine anlatabilir. Bu noktada, kitabın hitap dili ve öğreticiliğinin yüksek olması son derece önem arz etmektedir. Elektronik kitaplar, paket içerisinde ödev, quiz ya da farklı ölçme değerlendirme ve pekiştirme etkinlikleri içerebilir. 

Yazılı Eğitimler

Yazılı eğitimler de elektronik kitaplar gibi yazılı materyallerdir. Bu materyalleri alanında uzman bir eğitmenin hazırlaması oldukça önemlidir. Öğrencilerin sorumlu olduğu ve okuması gereken bu materyaller, sonunda sertifika almaya hak kazanması için öğrencilerine sınav yapabilir. Yazılı eğitimler görsel ve sesli unsurları elektronik kitaplara göre daha fazla içerebilir.

MOOC (Massive Open Online Course)

Massive open online course yani MOOC eğitimleri, belirli bir dizi konuda eğitim almak isteyen öğrenciler için ideal kurslardır. Bu açıköğretim kursları, aynı anda yüzlerce öğrencinin katılabildiği ders programlarını içermektedir. Bu kurslar bir kere oluşturulup kaydedilse de yıllarca kullanıma açık kalabilmektedir. Konuyu derinlemesine ele alan bu kurslar, sertifika imkanları da sunmaktadır.

Online Randevulu Eğitim

Online randevulu eğitim olanakları, diğer online eğitim türlerine kıyasla daha bireysel ve kişiye özeldir. Bu eğitim türünde, öğrenci ve öğretmenler randevulu olarak bir araya gelir. Senkron olarak işleyen bu eğitimler özel derse benzer. Yüz yüze olmasa da, dijital platformları efektif bir şekilde kullanan eğitmenler, online randevulu eğitimlerde en üst düzey başarıya ulaşabilmektedir. Öğrenci ve öğretmenler bu online eğitim türü sayesinde bire bir çalışmaktadır. Konu üzerine öğrenciler sorularını özgür bir şekilde sorabilmektedir. Eğitmenler, öğrencinin öğrenme tekniklerine ve karakteristik özelliklerine uygun olarak eğitim verme imkanı bulmaktadır. Online randevulu eğitim, diğer online eğitim türlerine göre biraz daha bütçe isteyebilir. Ancak, daha hızlı ve etkili sonuç almak adına tercih edebileceğiniz eğitim türleridir. Yüz yüze özel ders yerine online randevulu eğitimler genellikle daha uygundur. Ayrıca, öğrenciyi günlük hayatın telaşına sokmadan sadece eğitime odaklanması için motive eder.

Quiz, Testler ve Ödevler

Online eğitim türleri içerisinde ele alabileceğimiz bir diğer materyal türü ise quiz, test ve ödevlerdir. Hemen hemen tüm eğitim türlerinde en son mutlaka bir test ya da değerlendirme aracı mevcuttur. Bu araçlar, gelişimi ölçme amacıyla hazırlanmaktadır. Öğrencinin neyi ne kadar öğrendiğini somut verilerle ortaya koymak amaçlanır. Böylece, verileri analiz ederek hedefe ne kadar yaklaştığınızı tahmin etmeniz mümkün hale gelmektedir. Quizler, daha küçük sınavlar olarak ele alınır ve genelde daha kolaydır. Genellikle anahtar noktaların öğrenilip öğrenilmediğini ölçmektedir. Testler ise genellikle çoktan seçmeli olarak bilginin analiz edilebilme oranını saptamaktadır. Ödevler, bilgiyi pekiştirerek tamamen benimsemenizi sağlamak adına verilir. Tüm bu çıktıların uygulanacağı ve toplanacağı yer ise online eğitim platformları ya da online dosyalardır. Online eğitim türleri ile SBS tarzında quiz oluşturabilir ya da hızlıca testler hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, kurs bünyesinde yer alan ödevleri tamamlayarak tek bir ortamda tüm eğitim materyallerine erişebilirsiniz. Tüm eğitim içeriklerini bir arada görmek, dikkat dağıtıcı etkenlerden sizi koruyacak ve yalnzıca eğitime odaklanmanıza yardımcı olacaktır.


Oğuzhan Uluğ

3 Blog Paylaşım

Yorumlar